Ett nytt sätt att äta Raw Frukost

Frukost, dagbok och solsken

Shanti och Gabriel Cousens förmedlade sitt budskap så det landat i hjärtat på ett mjukt och tryggt sätt. Så jag hoppas att jag kunnat förmedla en bråkdel av det här på  bloggen till er som inte var där. Men som sagt nästa år får vi tillfälle igen:-)!

Jag blev nyfiken att lägga om min kost litegrann och så det blev selleri, gurka, oliver och pumpakärnor till frukost och en kopp grönt yogijasmine te. En frukost som gjorde mig mätt, tänka sig;-), och lugn och väldigt tillfredsställd. Tillfredsställd också på ett annat plan, att bara vara jag. I Am That I Am – är en grunden i  filmen the Moses Code, som jag köpte för några år sedan. Den har funnits med mig men fick igår den fulla meningen. Så ikväll ska jag se den igen! Klicka på länken och kika på trailern!

Senare igår på dagen var jag och badade i havet och jag blev helt full av och med skratt när jag såg den här bilden vid en omklädningshytt

Jag är en schimpans!

I min picknick kasse fanns spenat, ruccola, blåbär, hallon, avokado, basilika och mandel. Saga gick fram och pratade apspråk med apan, pussade den och sprang därifrån! Så där var vi och åt gröna blad, vi apor.

Häftigt att budskapet ändå når ut fast i reklamform för ett zoo! Det finns hopp;-)!

Monkey Business

Erica

Long Live Life

En kommentar på Ett nytt sätt att äta Raw Frukost
  1. evakarin
    juli 19, 2010 | 20:29

    Berätta mer om frukost är du snäll. Jag har alltid haft svårt att hitta en tillfredsställande frukost som inte tar alltför lång tid att tillaga.

Kommentera


Vill du göra en <em>phasis på din kommentar?

Trackback URL http://rawfoodbyerica.se/2010/07/17/ett-nytt-satt-att-ata-raw-frukost/trackback/