I söndags hade jag återigen min hel dags inspirations kurs i raw food, det var faktiskt flera år sedan jag hade den men det var så kul att under en hel dag bara få djupdyka in i raw food världen tillsammans med andra.
( och undrar ni varför bilderna är helt crazy, upp och ned vända, skeva – så är det för att har både bytt telefon och dator, wordpress craschar och det blir bara knas fast det blev bilder ändå och nu ett inlägg;)



Vi var på Kvänum Kök i Göteborg och deras otroligt vackra kök där sätter igång kreativiteten något enormt!

Mandelmjölk med macapulver och bärmix pulver från Alive Foods som blev bas till en chiapudding toppat med torkade granatäpplen, cacao nibs och kokosflingor
Vi åt frukosten, mellis, lunch och middag och så klart desserter. Det är en hel förberedelser inför kursen men som alltid så har jag svårt att hålla mig till manus och två nya sötsaks recept kom till – saffrans cheesecake med apelsin Touch och jordgubbs hjärtan och en salty caramel kola.


Några av recepten var från min nya bok Superfoodboost som kommer i mars!

Till våren kommer fler kurser som kan inspirera dig till mer raw food, aktuella datum kommer i inspirationsbrev och på agendan på hemsidan.
Kram,
Erica









0 kommentarer