En del ställen som jag kommer till känns så där hemma bara jag sätter foten innanför entré dörren. Ett sådant ställe är Yoga Room i Kungsbacka. På endast sex månader har Mia, Eva och de andra tjejerna skapat en utrymme med värme, en värme och ett välkomnande som redan sitter i väggarna.
På kvällen hittade jag på en mandeldressing som jag aldrig gjort tidigare. Att jag aldrig lär mig att förbereda mig ordentligt utan väntar på inspiration till sista minuten, fast det brukar ju bli godast då, eller hur;)?
Här är receptet -smaka dig fram vad du gillar bäst!
Zucchinipasta med mandeldressing, 2-3 portioner
För att göra pastan: ta en zucchini per person och skala den med en potatisskalare intill kärnhuset. Lägg på ett fat och salta en nypa salt per zucchini, det gör att vätskan släpper.
Dressing:
Jag höftade lite vilt när jag gjorde den här dressingen med er, eftersom jag kom på receptet under tiden jag mixade dressing. Använd dina egna smaklökar och se hur mycket av allt du tycker är gott att ha. Börja med lite kryddning och öka på efterhand.
3 dl mandel, blötlagd i 8 timmar
1-2 dl vatten (beroende på vilken konsistens du vill ha på dressingen)
1 msk buljong
3 tomater
5 soltorkade tomater, blötlagda en timma
1- 2 tsk gurkmeja
1-2 tsk spiskummin
1 krm cayennepeppar
Mixa mandel med 1 dl vatten. Tillsätt tomater och mixa igen. Tillsätt mer vatten, beroende på hur mycket vätska tomaterna har i sig. Tillsätt övriga ingredienser och mixa till en krämig dressing. Smaka av med kryddor och buljong. Toppa gärna med oregano eller använd färska kryddor i dressingen.
Har du vägarna förbi kan du kika förbi och sitta ned ta en god kopp te och en raw food energiboll eller bar, njuta av vackra kläder, magiska smycken från temple of spirited living, chilla i soffan och njuta av livet – men kom även ihåg att delta på en av Mias undergörande yogaklasser.
Happy Yoga
Erica












0 kommentarer