Raw food retreat med JivamuktiYoga på Mallorca 25-29 oktober
Följ med Erica Palmcrantz och Petra Wigermo på ett retreat i hälsans tecken på Mallorca. V bor på den rustika Mallorikanska gården Cás Bernats. Varje morgon börjar vi med 1,5 timme yoga ute vid poolen där vi från berget blickar ner över Sóller och Medelhavet.
Därefter går vi till köket där Erica har förberett dagens frukost. Vi kommer tillsammans att förbereda lunch eller middag för att lära oss mer om hur man på ett snabbt och mycket enkelt sätt förbereder lika utsökta som nyttiga maträtter. Tidigt kvällsprogram med meditation. Vandring i bergen, bada i poolen eller i Medelhavet eller varför inte bara ligga i skuggan och läsa en bra bok.
För 6990 kr får du:
*Boende – del i dubbelrum
*Ekologiskt och lokalt odlad mat till frukost, lunch och middag, naturligtvis är det raw food
*Daglig yoga och meditation
*Undervisning i raw food:ens spännande värld genom praktisk handledning
*Hälsoprofil
Raw food är frukt, grönsaker, nötter, frön, bär, rotsaker, torkad frukt, alger, skott, groddar och kallpressade oljor samt honung. Råvarorna upphettas inte över 42 grader, för att bevare maximalt med näring och livskraft.
Erica Palmcrantz – är utbildad raw food kock. Hon har skrivit boken ”Raw food på svenska” och är nu aktuell med en ny bok ”Raw Delight”, www.rawfoodbyerica.se
Petra Wigermo- certifierad Jivamukti yogalärare, Raw food kock samt Holistisk Hälsorådgivare. Ägare och grundare till Atmananda Lifestyle, www.atmananda.se
Anmälan och mer info: maila petra@atmananda.se
Long Live Life!












Detta låter fantastiskt! Skulle så gärna delta, men datumen passar inte. Planerar ni något för våren 2011, så let me know!!
/Karin i Malmö
by: Karin, Jul 29th at 07:16
Låter mycket spännande. Jag funderar starkt på att åka med!
by: Ulla Robertsson, Aug 3rd at 11:14
Det kommer bli undergörande mat för kropp och själ, yoga för kropp och sinne – allt i en magisk miljö bland bergen på Mallorca. Klart du ska med Ulla!
by: Erica, Aug 4th at 11:21
Låter mycket spännande och jag skulle vilja åka med , men våren skulle passa mig för det blir väll en resa då också. MVH Maria
by: Maria Wernlund, Aug 14th at 11:49
Vi siktar på våren med:)! Hoppas du kan du Maria!
by: Erica, Aug 17th at 17:44